Marzec

Zajęcia z innowacji pedagogicznej w miesiącu marcu obejmowały zagadnienia związane z badaniem ciśnienia wody.

TEMAT: ZNIKAJĄCA WODA

Cele doświadczenia było: badanie ciśnienia wody.

Pomoce potrzebne do przeprowadzenia doświadczenia: dwie podstawki, szklanka, świeczka, woda, zapałka.

Miejsce: sala przedszkolna.

Wykonanie doświadczenia: zapaloną świeczkę stawiamy na podstawce, na której znajduje się woda, i przykrywamy szklanką. W trakcie eksperymentu świeczka zgaśnie, a woda zostanie wessana ze spodka do szklanki.

Wniosek: tlen z powietrza podtrzymuje płomień świecy, kiedy tlenu pod szklanką zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance, oziębi się i skurczy. W ten sposób zrobi miejsce dla wody, która wciśnie się do szklanki.

Temat: Podróż po Układzie Słonecznym

Celem doświadczenia było :

Miejsce: Planetarium Instytutu Fizyki AJD w Częstochowie.

Wykoanie doświadczenia:

Temat : PRZEDSZKOLNY OGRÓDEK

Celem do świadczenia było : sadzenie, sianie, systematyczne podlewanie i obserwacja wzrostu, wykonywanie kanapek z wykorzystaniem produktów wyhodowanych w przedszkolnym ogródku.

Pomoce potrzebne do wykonania doświadczenia: nasiona, cebulki, ziemia, butelki - doniczki, woda

Miejsce: sala przedszkolna, rabatka przed przedszkolem

Wykonanie doświadczenia: każde dziecko otrzymało butelkę plastikowa, która posłużyła jako doniczka. Do każdej doniczki dzieci wsypały ziemię, a następnie zasadziły bądź posiały nasinka, cebulki różnych roślin. W najbliższych dniach, tygodniach będą prowadziły obserwację wzrostu roślin.