Luty

Teamtyka innowacji pedagogicznej w miesiącu luty opierała się na poznawaniu zasad bezpiecznego postępowania z ogniem.

Temat: SPALANIE A TLEN

Celem badania było ustalenie  ,co potrzebne jest by palił się ogień oraz poznawanie zasad bezpiecznego postępowania z ogniem.

Pomoce potrzebne do przeprowadzenia doświadczenia: cztery świeczki – podgrzewacze, mały słoik,średni słoik, duży słoik.

Miejsce wykonania doświadczenia: sala przedszkolna.

Wykonanie doświadczenia: zapalamy świeczki, trzy z nich stawiamy na pokrywce, nakrywamy je słoikami i w tej pozycji zakręcamy. Czwarta świeczka stoi zapalona obok słoików (Najpierw wszystkie 4 świeczki palą się jednakowo mocno, po chwili płomień w małym słoiku gaśnie. Jako druga gaśnie świeczka w średnim słoiku a na końcu w dużym słoiku. Czwarta pali się cały czas).

Wniosek: podczas palenia płomień zużywa „powietrze do oddychania”, a dokładniej mówiąc – tlen. Kiedy go zabraknie, płomień gaśnie. Aby świeczka się paliła , trzeba zapewnić jej dostęp do tlenu.

Temat : ŚWIATŁO I CIEŃ

Celem doświadczenia było : rozróżnianie naturalnych i sztucznych źródeł energii; rozumienie mechanizmu powstawania cienia; kształtowanie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo podczas używania przedmiotów emitujących ciepło.

Pomoce potrzebne do przeprowadzenia : rzutnik,latarka, książka, filiżanka, szklanka z wodą, tafla cienkiego szkła, ciemne, pomieszczenie.

Miejsce: sala przedszkolna.

Wykonanie doświadczenia: po kolei oświetlamy rzutnikiem wszystkie zgromadzone przedmioty, trzymając je przed pustą ścianą (filiżanka i książka rzucają na ścianę cień). Za szklanką i szybą ściana jest oświetlona, za bibułką, kalką kreślarską i chusteczką tworzy się rozmyty półcień.

Wniosek: filiżanka i książka są ciałami nieprzeźroczystymi, czyli stanowią przeszkodę dla promieni światła. Cienkie szkło i woda są przeźroczyste, to znaczy, że przepuszczają promienie świetlne. Materiały półprzeźroczyste, np. bibułka zatrzymują tylko część promieni światła i rozpraszają pozostałe, które słabo oświetla ścianę.