Październik

W miesiącu październiku w ramach innowacji dzieci uczestniczyły w dwóch zajęciach. Ponieżej przedsatwiamy opis przeprowadzonych zajęć oraz fotolerację.

Temat 1.

NADCHODZI JESIEŃ

Celem tych zajęć była obserwacja zjawisk naturalnych w przyrodzie i atmosferze (zmiana barw, opadanie liści, omówienie kształtu i budowy liści z różnych drzew; porównywanie pogody każdego dnia - kalendarz pogody). Miejscem wybranym do przeprowadzenia tych zajęć był pobliski park .

Temat 2.

SIŁA POWIETRZA

Celem tego zajęcia było szukanie odpowiedzi na pytanie ,,czy powietrze ma siłę?” Do przeprowadzenia tego zajęcia potrzebne nam były pomoce: plastikowa reklamówka, książka. Zajęcia odbywały się w sali przedszkolnej.

Wykonanie doświadczenia: położyliśmy plastikową reklamówkę na podłodze (bez dziur). Na tej torbie położyliśmy średniej wielkości książkę i zaczęliśmy dmuchać do torby za pomocą pompki. Kiedy torba zaczęła się napełniać powietrzem, równocześnie książka zaczęła unosić się do góry.

Wniosek z tego doświadczenia jest taki, że ciśnienie powietrza podniosło książkę do góry. Czasem, gdy jest wystarczająco duże, ciśnienie powietrza może unieść nawet ciężarówkę.